Jak vybrat epilátor?

Způsobů, jak se zbavit nechtěných chloupků existuje celá řada a nejlépe vám k tomu dopomohou právě epilátory. Dnes už se nemusíte se bát ani bolesti, moderní epilátory odstraní chloupky bezbolestně. Vše se dozvíte v našem rádci Jak vybrat epilátor.

 • Jakub, redakce Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat epilátor podle typu

Klasické

Klasický epilátor se skládá ze speciální hlavy, která je vybavena kotoučkem posetým maličkými pinzetami, ty zachytávají chloupky a vytrhávají je i s kořínky.

Epilátory na tělo se od sebe odlišují počtem pinzet. Čím víc pinzet epilátor má, tím rychleji se chloupků zbavíte. Nejrychlejší epilátory mají více jak 42 pinzet. Práci vám usnadní integrované světlo, chlazení a výkyvná hlava, díky níž pinzetky lépe přilnou k pokožce a specifickým liniím těla.

Některé pinzetové epilátory mají ve své výbavě různé nástavce, díky nimž můžete jedním strojkem ošetřovat celé tělo. Speciální hlava udělá ze strojku ve vteřině např. epilátor intimních partií. Součástí některých epilátorů bývají i výměnné nástavce na masáž, tonizaci a čištění pleti.

Podle toho, co vám vyhovuje více, si můžete vybrat buď napájení akumulátorové nebo síťové. Aku model je navíc většinou vodotěsný, takže není problém vzít si s sebou epilátor do vody. Teplá voda změkčí pokožku a odstraňování chloupků bude méně bolet.

 • Cenově dostupné

 • Dlouhodobé odstranění chloupků

 • Odstraňování chloupků je ze začátku bolestivé

 • Pokožka po epilaci bývá několik hodin podrážděná

 • Chloupky mohou zarůstat

IPL

IPL epilátor je na rozdíl od klasických pinzetových epilátorů k pokožce mnohem šetrnější. Funguje na bázi pulzního světla, které narušuje a rozpouští strukturu chloupku. Hodí se k ošetření celého těla, ale nejvíce ho oceníte v citlivých partiích, jako jsou třísla, podpaží či obličej.

Ošetření je díky pulznímu světlu téměř bezbolestné, třebaže ve zvlášť citlivých partiích můžete pociťovat jemné štípnutí. Laserový epilátor na obličej a IPL epilátor na intimní partie jsou tedy naprosto ideální volbou.

Odstraňování chloupků tímto epilátorem je podobné jako profesionální laserové ošetření v salonu. Hlavní rozdíl ale spočívá v typu světla.

IPL epilátory disponují širokopásmovým zdrojem pulzního světla, zatímco laser monochromatickým zdrojem světla. Jak pulzní zdroj, tak laser dosáhne až na kořínek, díky čemuž je v konečném důsledku možné dosáhnout trvalého odstranění.

Pro koho je IPL epilátor vhodný

IPL epilátor můžete používat pouze za předpokladu, že máte světlou pleť a tmavé chloupky. Na ty světlé bohužel nefunguje. Aby totiž záblesk pulzního světla mohl vlasovou cibulku zlikvidovat, je zapotřebí, aby měl folikul pigment.

Nepoužívejte rovněž, pokud máte tmavší pleť. Ošetření může na tmavé pokožce způsobit nevratné poškození pigmentu. Nejlepšími adepty jsou proto lidé s typem pleti I – III Fitzpatrickovy škály fototypů.

Používání se vyhněte i v případě, že trpíte epilepsií, onemocněním štítné žlázy, srdce, jste v jiném stavu, máte vystouplé pihy nebo pihy s černým pigmentem. IPL epilátor není vhodné používat ani v oblasti silikonových implantátů.

 • Bezbolestný

 • Snadná manipulace

 • Efekt od prvního užití

 • Trvalé odstranění

 • Vyšší cena

 • Není vhodný pro lidi tmavé pleti

 • Není vhodný pro lidi se světlými chloupky

IPL epilátory

Na obličej

Epilátor na obličej se příliš neliší od klasického epilátoru na tělo. Hlavní rozdíl je ve velikosti hlavy a v počtu pinzet. Hlavice je menší a mívá pouze okolo deseti pinzet.

Ty si dokáží poradit i s těmi nejjemnějšími chloupky, které okem téměř nejdou vidět. Protože je obličej velmi citlivou partií, jsou obličejové epilátory šetrnější než klasické. I přesto je však vhodné si před prvním použitím epilátor na menší části obličeje vyzkoušet, abyste viděli, jak bude pokožka reagovat.

 • Dobře se s nimi manipuluje

 • Ošetření je méně bolestivé

 • Tenká hlavice

Epilátory na obličej

Ruční

Ruční epilátory mají velmi jednoduchou konstrukci a jsou snadné na použití. Mohou vypadat např. jako kleště, mezi jejichž čelistmi roztaženými daleko od sebe se nachází pružiny.

Pod tlakem se pak pružiny pohybují k sobě a od sebe. Díky tomu zachycují a odstraňují chloupky i s kořínky. Nespornou výhodou ručních epilátorů je nejen jednoduchost použití, ale hlavně pak nízká cena. Tento model je vhodný především na malé plochy.

Více rad a tipů jak docílit krásné a hebké pleti najdete na našich stránkách Správná péče o pleť a Jak se zbavit černých teček.

Jaký epilátor podle funkcí

 • Výkyvná hlava: Strojek přilne k pokožce a bude lépe kopírovat její specifické záhyby.
 • Integrované osvětlení: Díky němu uvidíte i na ty nejjemnější chloupky a budete vědět, která místa potřebují ještě péči.
 • Protiskluzová rukojeť – Bezpečnostní prvek, díky němuž vám strojek nevyklouzne z ruky při mokré epilaci.
 • Masážní systém – Stimuluje příjemným způsobem pokožku, a redukuje tak pocit tahání.
 • Senzor tlaku – Díky inteligentnímu snímači vždy použijete ten správný tlak pro odstranění ještě více chloupků v jednom tahu.
 • Samočisticí funkce – U samočisticích strojků obsahuje balení výrobku také čisticí stanici, která strojek vyčistí a vydezinfikuje automatickým samočistícím proplachem.

Příslušenství

Přípravky na epilaci

Depilátory

Zastřihovače vlasů a vousů

Holicí strojky

Rady na závěr

Depilátor vs. epilátor

Rozdíl mezi epilátorem a depilátorem je jednoduchý. Zatímco epilátor vytrhává chloupky i s kořínkem, depilátor je pouze zkracuje blízko u kůže. Epilace bolí, depilace ne. Efekt epilace je dlouhodobý, zatímco depilace krátkodobý.

Epilace nebo depilace

Záleží na vás, co vám více vyhovuje, kolik máte času a kolik bolesti jste kvůli odstranění chloupků ochotni snést. Epilace je zejména oblíbená u lidí, kteří mají tmavé chloupky.

Tmavé chloupky bývají totiž přirozeně silnější a při dorůstání po holení jsou na první pohled viditelnější než u lidí, kteří mají světlé ochlupení. A obzvláště nepříjemný je fakt, že dorůstající chloupky bývají mnohdy zřetelné už pár hodin po oholení. Ovšem díky tomu, že při epilaci strojek vytrhne chloupek i s kořínkem, je dorůstání mnohem pomalejší. Velkým plusem je, že efekt epilace je dlouhodobý a než nové chloupky znovu dorostou, trvá to něco mezi 3 a 6 týdny.

Epilace ve vaně

Mezi akumulátorovými epilátory najdete také typ Wet&Dry, který má voděodolnou konstrukci. Můžete si ho tedy vzít i do vany.

Ačkoli se může použití epilátoru ve vaně zdát na první pohled jako neskonalá výhoda, opak může být pravdou. Pokud si budete epilovat nahřátou pokožku, bude to méně bolet, a navíc se můžete této činnosti věnovat zrovna ve chvíli, kdy máte na vlasech regenerační masku. Ovšem má to i svou stinnou stránku. Zbavování se chloupků z nahřáté pokožky je méně efektivní, lepších výsledků totiž dosáhnete, když si budete tělo epilovat zasucha.

Ideální postup
 • Neopomíjejte peeling: Abyste při epilaci dosáhli co možná nejlepších výsledků, proveďte nejdříve peeling ošetřované oblasti. Peelingem totiž odstraníte odumřelé kožní buňky a zamezíte zarůstání chloupků.
 • Nejlepší je to večer: Často se totiž bezprostředně po použití na ošetřených místech objevuje zarudnutí a podráždění kůže. Nemusíte mít však strach, během pár hodin, tedy v době, kdy budete spát, podráždění samo vymizí a vaše pokožka bude ráno krásně hladká.
 • Ze začátku raději pomalu: Epilátory mívají různé možnosti nastavení rychlosti. Pokud s epilováním teprve začínáte, volte co možná nejnižší rychlost. Až si na bolest zvyknete, můžete ji zvýšit.
 • Buďte trpěliví: Abyste dosáhli co možná nejlepších výsledků, musíte epilátorem pohybovat po těle pomalu. Pokud byste byli příliš rychlí, existuje vysoká pravděpodobnost, že nějaká místečka vynecháte.
 • Hydratujte pokožku: Po provedení epilace nezapomeňte hydratovat pokožku, abyste zmírnili podráždění kůže.
 • Desinfikujte epilátor: Abyste zabránili kožním infekcím, čistěte epilátor po každém použití čisticím přípravkem s obsahem alkoholu.

Další užitečné články

Péče o pleť Jak na černé tečky